Co je to, to EFT?

Než se pustím do představovaní EFT samotného, ráda bych vám napsala pár řádků o tom, jak jsem to měla já.

Zatvrzelá já.

Před pár lety jsem neměla ani potuchy co je EFT. Ještě před pár lety mi byly všechny alternativní metody šuma fuk. Ničemu jsem nevěřila. Nikomu jsem nevěřila, vlastně ani sama sobě. Můj život byl plný popírání a ignorace. Měla jsem v sobě hrozně moc zloby. Spoustu bloků a nehezkých vzpomínek na dětství a dospívání. Přišlo mi to normální. Každý to tak přeci má. Každý má něco. Byla jsem pyšná na to, že jsem tak v pohodě. Že i přesto jsem dospěla a žiji celkem dobrý život.

Pokud se někdo věnoval něčemu mezi nebem a zemí, přišlo mi to k smíchu. Myslela jsem si, že jsou to výmysly a odsuzovala jsem lidi, kteří se vydali na duchovní cestu. Přišli mi slabí. Nechápala jsem, že k řešení svých problémů potřebují nějaké berličky. Ať už víru v cokoli, léčitele, terapeuty, kouče nebo léčbu, při které se nepolykají tuny léků.  Já jsem to přeci zvládla sama. I já jsem si toho táhla dost, ale se vším jsem se popasovala bez pomoci. Byla jsem hrdinka. Tak zatvrzelá, tak hrdá, tak extrémní, tak tvrdá k sobě i ke svému okolí. Nikdy bych nepřiznala slabost. Nikdy bych nepožádala o pomoc. Ani omylem bych se nikomu nesvěřovala se svými myšlenkami.

A přitom jako dítě jsem měla spoustu darů. Které však nikdo nebral vážně. A tak jsem je během puberty všechny pěkně zašlapala hluboko do sebe. Možná to tak osud chtěl. Možná se moje schopnosti rozjížděly moc rychle. A možná jsem jen potřebovala získat všechny ty zkušenosti. Potřebovala jsem si vyzkoušet, jaké to je opovrhovat duchovním světem.

První nakopnutí.

To první prozření přišlo, až s mojí dcerou. Jak to všechno probíhalo a jaké lekce mi Barborka přichystala. Tím vás teď nebudu zatěžovat a ani zdržovat. Pojďme se podívat, jak je to s tím eftéčkem.

EFT téměř nikdo nezná. Když potkám někoho, kdo ho zná, tak mi údivem padá brada. Těch lidí je zoufale málo. Což byl i jeden z hlavních důvodů proč jsem se vrhla do psaní blogu. Prostě mi přišlo smutný, že skoro nikdo neví o téhle úžasné technice. A to jsem chtěla změnit. Nic menšího, než změnit svět, jsem v plánu neměla 😉

„Už jste na to a to vyzkoušeli EFT? Nevíte co je EFT?“

„Je to technika emoční svobody? Pořád nic? “

To se nedivím, dost nicneříkající název.

Ale co s tím? Jak to vysvětlit? Jak popsat? Přiznám se, že v představování EFT mám stále mezery. Ještě používám termín psychoterapeutická metoda založená na akupunktuře…to není o moc lepší, že?

Hned poté přistoupím k naprosto prostému vysvětlení, že při EFT ťukáte prsty na body na těle a opakujete určité fráze. A tím si vyřešíte všechny své problémy. Fyzické i mentální. Ano a teď přijde ten moment, kdy všichni prchají 😀

Není to tak jednoduché.

Dneska mi to přijde jednoduché. EFT mi přijde opravdu hodně snadné, rychlé a účinné. Tak proč neťukají úplně všichni? Odpověď je poměrně prostá. Protože prostě neví jak. Když jsem se setkala s EFT úplně poprvé nestačila jsem se divit. Bylo to na jednom setkání, které bylo zaměřené na seznámení s EFT. Tehdy jsem úplně poprvé viděla EFT v akci. Přišlo mi to neuvěřitelné. Tak rychlé a účinné. Odcházela jsem nadšená plná obdivu k terapeutce, která setkání vedla. Několik dní jsem nemluvila o ničem jiném. Fakt jsem byla úplně v šoku.

Pochopila jsem, že tato technika má moc změnit svět. Moc měnit životy. Ale hlavně mi přišlo strašně složité a těžké vést terapie. Obdivovala jsem terapeutku a její cit pro lidské emoce. Umět vést EFT terapie mi přišlo zhola nemožné, nedosažitelné.

Tak si na to zaťukej.

Od té doby jsem začala na EFT narážet čím dál častěji. Jenže jsem to pořád nechápala. Neuměla jsem si zaťukat na to a to. Byla jsem v kontaktu s terapeutkou. S ní mi to šlo jako po másle. Začala jsem si řešit fůru bloků. Ale neuměla jsem ťukat sama. Pletly se mi body a nevěděla jsem co má jako říkat. Naše společné ťukání jsem si i nahrávala na diktafon, abych se pak měla čeho chytit, ale jakmile jsem potřebovala řešit jiný problém, jinak formulovat věty, hned jsem byla v háji. Nevěděla jsem kudy kam. Jak dál. Pravdou je, že mi nikdy nikdo pořádně nevysvětlil postup. Vždy mi bylo řečeno rozťukej si to doma, nebo proč si na to nezaťukáš? Tak si to vyťukej! Aha, ale jak?

Dokonce i návodů a postupů je plný internet. Spousta videí na youtube. Je toho fakt mraky, ale pořád to není jasný. Pořád je to složitý. Já jsem to pořád nechápala. To jsou samé řeči o mentálních technikách, meridiánech, energetických drahách a uvolňování emocí, ale suma sumárum nevím nic. Přijde mi to složitý a u dost slov si vůbec nedokážu představit o co vlastně jde.

EFT NÁVOD.

No a tak jsem natočila video návod na EFT. A dala jsem ho na svůj web ke stažení úplně zdarma.

Popsala jsem EFT, tak jednoduše, jak to jen jde. Nafotila jsem body a natočila video. Když si odmyslím všechny ty vznešené řeči okolo, kterým stejně nikdo nerozumí. Tak EFT je o tom, že ťukáte na body a popisujete svůj problém a pocit, který z toho máte. Například: je mi líto, že manžel zapomněl na naše výročí. Jsem zoufalá z toho, že mě děti vůbec neposlouchají. Mám vztek protože doma je furt bordel, nespala jsem pořádně několik let a je to pořád dokola.

Ťukám na body a popisuji svůj problém a pocit z něj.

Nic víc, nic míň. Takhle jednoduché to je. Fakt.

Důležité je prostě začít. Zapamatovat si body, nebo si vzít tahák a začít ťukat. A ono se to všechno spustí samo. Velkou většinu problémů a bolestí si můžete vyřešit sami. Pěkně z pohodlí domova zadarmo. A až když narazíte na nějaký velký problém, na nějaký silný zážitek či blok z dětství a nemůžete se pohnout dál, tak pak můžete navštívit EFT terapeuta a s jeho pomocí to vyhodit úplně. Na terapii můžete zajít osobně a není problém konzultace přes video hovor.

Nechce se mi ťukat.

Pokud už jste se ve světě EFT trochu rozkoukali a víte co a jak, může se naskytnout celá řada překážek. Mezi nejčastější zádrhely patří stud. Stydíte se ťukat, je vám to prostě trapný a to i v případě, že vás nikdo nevidí. Cítíte se trapně i sami před sebou. Je to v pořádku. Tím si prošel každý! I já. Mě to drželo fakt dlouho. Po čase jsem si zvykla ťukat sama, ale vůbec mi nešlo začít ťukat před dětmi nebo nedejbože před cizími lidmi. Dokonce jsem nějakou dobu i tajila, že EFT vůbec umím. Bylo mi to opravdu hodně nepříjemný.

Je to tak běžný a častý problém, že jsem na něj natočila i video. Najdete ho zde>>

Takže pokud máte ten samý problém co já, tak si na něj zaťukejte 😉

Nechce se mi cokoli řešit.

To je teprve oříšek. S tímto zádrhelem se setkávám nejen já, ale i spousta jiných terapeutů. A setkáváte se s ním i vy, klienti. Je to fáze, kdy sice ovládáte všechny ty super techniky, které vám pomůžou na kdeco, ale problém je v tom, že vy pomoc nechcete. Chcete se rochnit v negacích, chcete se litovat a nechat se litovat, chcete bědovat na svůj osud. Jste prostě strašně unavený! Je pro vás šíleně vysilující pořád něco řešit a čistit. Donekonečna se hrabat ve svých problémech a čelit jim. Neustále se snažit domluvit s dětmi a zkoušet to po dobrém. Někdy prostě máte den blbec a nechcete. Ozve se to vzpurné dítě ve vás. A ne ne ne. Nechci, nebudu, neudělám. Nepovolím a za žádnou cenu nebudu spolupracovat.

Znáte to taky? Máte podobné chvíle nebo dokonce celé dny či týdny? Je to pěkně na houby, já vím. Také to znám. Jsou to chvíle, kdy mám tak strašně těžký ruce. Donutím se i ťukat, ale jakmile zvednu ruku na temeno hlavy, mám pocit, že váží 20 kilo. Celé moje tělo se proti mě spikne a nejde to.

Nic mě nenapadá, nic nepřichází.

A často se přemůžu a ťukám, ale ouha. Nic. Prázdno. V hlavě mám úplně vymeteno. Opakuji pořád dokola jednu větu a nic. Jako bych byla stroj. Nic mě nenapadá, nic nepřichází. Do hlavy mi vůbec nic nechodí. I to se stává a je to celkem běžná věc.

Pokud na vás skočí takováto krize, která nejde oťukat, tak na to prostě kašlete. Přestaňte se snažit a klidně si i pofňukejte. Zalezte si do peřin s pěknou knížkou. Dělejte něco co vám působí radost. Nebo se běžte projít. Odpočiňte si od toho věčného snažení. Dovolte si být protivný, naštvaný a běžte to zaspat.

Uvidíte, že až si trochu odpočinete půjde všechno daleko snáz. Není třeba to lámat přes koleno.

Fakt to funguje?

Jo fakt!

Chápu, že je to nové. Je to jiné a ještě se u toho cítíte trapně. Ale prostě to funguje. EFT je jako kouzelná hůlka. Jakmile jednou zjistíte, že ji držíte ve svých rukách, dokážete zázraky. Máte neomezenou moc. Můžete se zbavit svých strachů a bolestí. Poslat k šípku všechny ty strašáky z dětství. Vše co vás pořád pronásleduje. Můžete být v pohodě sami se sebou a se svými blízkými. Můžete otěhotnět i když nemůžete. Můžete zhubnout. Můžete zvládat výchovu levou zadní. Můžete zatočit s fobiemi a strachy. Můžete přijít na kloub nemocem, které se vám pořád vracejí.

Můžete cokoli!

Ale pozor na to! Bohužel se setkávám i s tím, že lidé se vlastně nechtějí zbavovat svých strastí. Hlavní předností EFT je zároveň i jeho velké mínus. A to je, že to fakt funguje. Nejednou se mi stalo, že se klientka na ťukání vykašlala, protože zjistila, že fakt funguje. Zalekla se toho, že jí při ťukání začaly chodit do hlavy divný věci, začaly se jí vracet nepříjemné vzpomínky. A ona je nechtěla řešit, vracet se k nim a probírat se jimi. A tak toho radši nechala. Nevěřili by jste kolik lidí si vlastně nechce nechat pomoct. Sama jsem tomu nevěřila, ale je to tak.

Jak je to s pravdou?

Ještě na závěr bych ráda připomněla, jak je to s pravdou při využívání EFT. Já už jsem o pravdě psala článek Na pravdě (ne)záleží?!.

Často se mi totiž stává, že se klientka při terapii zalekne, když jí na mysli vytane nějaká nepravda. Například při ťukání jí přijde myšlenka, že nemá ráda své rodiče nebo děti. Zalekne se té hrůzy hrůzostrašné, toho co je vlastně za člověka, když si myslí takové věci. Stáhne se a potlačí to. A to je ta chyba! 

Proto připomínám, že tu nejde o pravdu. Rozum tu nemá v tuto chvíli co pohledávat. Vaše podvědomí si to prostě myslí. A hotovo. S tím pracujte. Nebojte se svých myšlenek! Poznejte je, vytáhněte je na světlo a pořádně si je prohlédněte. A je úplně jedno jestli jsou pravdivé nebo ne.

Dejte „eftéčku“ šanci. Pokud opravdu chcete ve svém životě změnu! Já vám velice ráda ukážu cestu, kterou už jsem vám prošlapala. Teď je to na vás! Tak jděte a ťukejte!

EFT a podporu najdete ve fb skupině Síla Královny. Skupina je plná úžasných žen, které jsou všechny na jedné lodi.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *