EFT, dětské emoce a Škodílci.

Pomocí EFT můžeme řešit celou škálu dětských emocí. Je hned několik způsobů, jak můžeme ťukat s dětmi.

Kdo jsou to Škodílci?

Jeden z nejúčinnějších způsobů, jak s dětmi ťukat jsou Škodílci.

Jde nám o to, že dítě neztotožňujeme s jeho emocí. Ba právě naopak! Oddělíme ho.

Abychom mohly efektivně pracovat se Škodílky, musíme chápat dětské emoce.
Hned na začátek si tedy zopakujeme pár informací ohledně dětských pocitů. Určitě to pro vás nebude nic nového. Jen chci mít jistotu, že jsme všichni na jedné vlně.

Pochopení dětských emocí, jako první krok k úspěchu.

Dítě se zlobí vs. zlobivé dítě.
Pokud našeho miláčka popadne nějaká nepříjemná emoce, dejme tomu vztek, neztotožňujeme dítě s emocí! Je mi jasné, že víte o čem je řeč.
[content id=932][/content]

Jak tedy NE…

Nepoužíváme věty jako : ty jsi zlobivej kluk, ty jsi vzteklá holčička, ty jsi vztekloun, to ti ale nesluší ty slzy…atd.
Podobných nesmyslů jste jistě slyšely hodně a možná jste je i někdy vypustily z pusy. A zcela jistě jste je slýchaly celé své dětství…

Proč je to na prd?

Pokud ztotožňujeme dítě s jeho pocitem, zaděláváme (si) na velký malér. Dítě nám dřív nebo později uvěří! Uvěří nám, že je zlobivej kluk nebo ošklivá holčička. Děti nám věří úplně všechno. Fakt všechno!

Kam to vede?

Buď se dítě naučí svoje pocity potlačovat, aby nás nezklamalo. Protože bude vyrůstat v přesvědčení, že negativní emoce maminku rozčílí a negativní emoce je prostě špatná, zakázaná, něco co nesmí ven. Nesmí být vidět.
Nebo, v případě temperamentnějších dětí, s nimi budou emoce třískat jako blázen a nikdo je nebude umět korigovat. Ani dítě, ani my. A pomalu a jistě se naše dítě stane nezvladatelným.
Asi vám nemusím vyprávět co se stane s dítětem, které neumí ovládat své emoce a vyrůstá s tím, že všechny negativní emoce jsou špatné, až přijde do puberty
No aby jsme to měly kompletní, tak si můžete představit dospělého člověka. Dospělou ženu, která má v podvědomí zarytý vzorec, že je ošklivá holčička, která musí všechno vydržet, aby ji měli ostatní rádi.
A taky se můžeme mrknout na dospělého muže, který má problém vyjádřit své emoce. Má problém s komunikací. A to v lepším případě. V horším případě tady máme muže se vzorcem zlobivého kluka, který bouchá jako papiňák. Má prd trpělivost a s nikým se nemaže.

Poznámka pod čarou:

❗️ Uvedené příklady jsou trochu extrémní. Rozhodně tu nechci dělat nějaké typy osobností a házet všechny do jednoho respektive do dvou pytlů!
Jde mi o to, aby jste věděly, co mám na mysli.

Jak ANO.

Jakmile vaše dítě přepadne vztek, mluvte o TOM VZTEKU.
Většinou víte, proč se vzteká.
Příklad :
ty se zlobíš, protože…
… si musíš čistit zoubky?
… tě chci zase přebalovat?
… ti nechci dát ten nůž?
… jsi unavená?
… ti nechci půjčit ty klíčky od auta?

Každé dítě je jiné.

Já u Martínka, kterému je 2,5 roku nic jiného nepoužívám. Používám jen fráze : ty se zlobíš, tebe rozzlobilo.
Většinou má vztek. I když je unavený, hladový, ospalý, smutný, lítostivý, tak reaguje vztekem.
U Barborky, které je 6,5 let jsem používala víc emocí. Protože jich dávala najevo víc.
Každé dítě je jiné a každé dítě se mění věkem.
Dvouleťák bude převážně všechno řešit výbuchem vzteku, kdežto čtyřleté dítě už bude mít škálu výbuchů daleko pestřejší.

Jak na to, když se vztek rozjede…

Klíčem k úspěchu je váš klid, pokud vy nejste v pohodě, všechno padne. Musíte být klidné a trpělivé. Musíte fakt věřit, že je naprosto normální a v pořádku, že má vaše dítě vztek. Dát mu prostor a dovolit mu se zlobit. Kdykoliv a kdekoliv (což bývá fakt fuška). Před kýmkoliv

Být s ním. Nikam neodcházet, nikam ho neposílat, nezavírat. Pokud dítě zvládne kontakt, chovat ho. Pokud nechce, aby jste na něj sahaly, sedět vedle.

Být důsledné. Pokud se vzteká, kvůli tomu, že si nechce čistit zuby, sedím v koupelně u kartáčku a trvám na tom. V klidu.

A mluvím. „Ty se zlobíš kvůli těm zoubkům? To se ti nedivím. To je otrava každý den čistit zoubky. Když už jsi tak unavený a chceš mlíčko. Tak já tady počkám, až to přejde. Jestli si potřebuješ ještě podupat, poplakat, zakřičet, tak je to v pořádku. Já počkám. Ty zoubky čistit musíme. Aby se nekazily. Když přes den papáš ty dobrůtky, tak se o ty zoubky musíme postarat.“

A čekám. Mazlím, chápu. Jsem tam s ní/m. Klidně hodinu. Dvě. Tři…

 Tip pro mámy, které jdou hned do akce.

  • pozorujte svoje emoce, když se vaše dítě zlobí. Jak reagujete na vztek vašeho dítěte?
  • podpořte své dítě ve vztekání. Řekněte mu, že je to v pořádku a ať si klidně ještě dupne
  • ujistěte se, že vaše dítě chápe, proč mu to a tamto nedovolíte nebo proč musí to a tamto dělat. (protože jsem to řekla, nebo protože se to nedělá není odpověď )
  • čím víc dítěti dovolíte se doma vztekat, tím méně se bude bouřit na veřejnosti. A to mám opravdu vyzkoušené.
Dětská psychika je opravdu velice křehká a mnohdy si ani neuvědomujeme jak velký vliv na své děti máme.
Proto je tak moc důležité umět pracovat s pocity dětí a naučit je, jak se sebou mohou pracovat samy.
[content id=965][/content]

Zpět ke Škodílkům.

Jde o to, že když díte popadne vztek, nebo jakákoli jiná silná negativní emoce, převedeme tuto emoci na Škodílka. Tím úplně odtrhneme dítě od emoce. A výsledkem bude to, že dítě se s emocí neztotožní a daleko snáz ji propustí pryč.

Když totiž nebudeme dítě s emocemi ztotožňovat, dítě nebude mít důvod si je držet. A během pár vteřin je nechá jít.

Vymyslete příběh.

Je třeba dítě předem připravit na existenci Škodílků. Můžete zvolit různé možnosti, záleží na tom, co je vám a vašemu dítěti blízké. Můžete mu povědět o Škodílkovi pohádku večer před spaním. Říct mu, že nemůže za ty nepříjemné pocity, které má. Že za to může Škodílek, který se mu nastěhoval do hlavičky. A vy víte, jak na něj. 

[content id=977][/content]

Když nám dítě dovolí na Škodílky zaťukat, ťukáme na dítě kolečko bodů. Nikdy neťukáme na dítě, když nechce. I v tomto případě je nesmírně důležité respektovat svobodnou vůli. I když se jedná o naše dítě!

Ťukáme na dítě, lehce, ideálně prostředníčkem (v něm máme daleko víc city než v ukazováčku). Já vynechávám bod v podpaží. Je mi to tak příjemnější. A mluvím o Škodílkovi, co dělá a v čem naše dítě trápí.

Pokud nevíte, kde najít body, mrkněte na video návod zdarma.

Po pár vteřinách zjistíme, že už dítě není v tak silné emoci. Vztek začíná ustupovat. A dítěti se začíná zvedat i nálada. Martínek se například začíná usmívat. V ten moment je mi jasné, že už vztek polevil a můžeme ťukání pomalu ukončovat.

Škodílek se z hlavičky přesouvá do ucha, jde se podívat, kdo způsobuje to příšerný ťukání! To on totiž nemá vůbec rád. A z toho ucha vypadne ven a je pryč. Nezapomeneme zdůraznit, že Škodílek je velký jako zrnko máku. Úplně malinký a není téměř vidět. A na vzduchu nemůže přežít a tak se rozplyne.

Nádech a výdech. Odfoukneme Škodílka pryč.

A to je celé. Jde to pravdu skvěle.

Tímto způsobem můžete řešit každý problém. Každý strach a každý vztek.

Když dělám osobní konzultace s maminkami, tak mi často říkají, že netrvá dlouho a dítě za nimi samo chodí s tím, že má Škodílka a chce ho vyťukat. 

A to znám i já. Přesně takhle jsem to měla i já se svými dětmi!

Jsem tu pro vás. Nejste v tom samy.

EFT s dětmi a Škodílci vám usnadní život. Je to způsob, jak říct dost každodenním nervům, které zažívá nejedna maminka.

Já jsem tady pro vás, abych vás podpořila a nenechala vás v tom samotné. Chci vám být oporou na vaší cestě za spokojeným mateřstvím.

Pokud vás Škodílci nadchnuly, ale nevíte, jak na ně, objednejte se na terapii. 

Společně se podíváme na zoubek tomu, co vás nejvíce trápí!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *